Høring av av den lokale forskriften for vann- og avløpsgebyr for Balsfjord Kommune
Balsfjord Kommunal teknikk KF har hatt en gjennomgang av den lokale forskriften for vann- og avløpsgebyr for Balsfjord Kommune og ser behovet for endring. Gjeldende vann og avløps forskrift for Balsfjord Kommune ble vedtatt i kommunestyret 06.05.2021.
Balsfjord Kommune har i dagens forskrift at tilknytningsgebyret skal betales i forhold til bygningens areal. Jfr §8 pkt 8.2 "Tilknytningsgebyrer fastsettes i forhold til bebyggelsens areal." Gebyret vil da bli forskjellig for et bolighus på 100 m2 og et på 200 m2, selv om de har koblet seg til på samme måte og med samme dimensjon på ledningen.
Når det gjelder næringsbygg krever dette gjerne en større saksbehandling som gjør at vi ønsker å ha et høyere tilknytningsgebyr for næring. Dermed ønsker vi at tilknytningsgebyret skal fastsettes med to forskjellige satser.
Å endre tilknytningsgebyret til et fast gebyr vil bli mer rettferdig da det er lik saksbehandling på boliger, fritidsboliger etc. Søknad om tilknytning i næringssøknader er mer omfattende og krever mer saksbehandling og det vil derfor være naturlig at dette gebyret er noe høyere. Den endrende forskriften ligger vedlagt.
Endringene er:
§8. Tilknytningsgebyrer
8.2 Tilknytningsgebyrer fastsettes i gebyrregulativet.
8.6. Det gis ikke fradrag i tilknytningsavgiften selv om eiendommen har bidratt til finansiering av infrastrukturen gjennom utbyggeravtale e.l.
Send høringssvar til postmottak@balsfjord.kommune.no innen 14.05.2025.
Sist oppdatert
