20 utrykninger til nattbranner i Troms.

20 ganger i løpet av 2018 rykket brannvesenet i Troms ut til en boligbrann i løpet av natten. Nå står brannhøytiden for døren.
Brannvesenet i Troms rykket ut til 20 boligbranner mellom kl 23 og 07 i fjor. Det plasserer Troms langt nede på den nasjonale statistikken. Varabrannsjef Morten Nilsen ber imidlertid om at alle sjekker røykvarsleren nå ved inngangen til årets mest brannfarlige måneder.
- Vi har lange avstander i vårt fylke, og da er det er ekstra viktig å tenke igjennom brannsikkerheten. Når det brenner, er hvert sekund avgjørende. Man overlever ikke lenge i en bolig som raskt fylles opp av røyk, så man er helt avhengig av tidlig varsling for å redde seg selv og de man bor sammen med, sier Morten Nilsen varabrannsjef/ leder beredskap I Balsfjord brann og redning .
Bytt batteri i røykvarsleren
Alle boliger skal ha røykvarslere eller brannalarmanlegg og du må ha minst én varsler i hver etasje. Alarmen skal kunne høres tydelig på oppholdsrom og soverom, også når døren mellom rommene er lukket.
- En fungerende røykvarsler er våken og følger med, også når du sover. Sørg for å gå brannsesongen i møte med nye batterier, og kontroller at du hører varsleren godt sier Nilsen
Desember og januar mest brannfarlig
Desember og januar er årets mest hektiske måneder for brannvesenet i Norge.
- Vi trekker innendørs, fyrer i peisen, lager fet mat på komfyren, tenner lys og ikke minst – drikker mer alkohol. Denne kombinasjonen er direkte brannfarlig, sier Nilsen
Lokale arrangementer
Balsfjord brann og redning kommer til å ha stand i Nordkjosbotn fra kl 09.00-11.30 og på Storsteinnes fra kl 12.00 – 14.30 den 29.11.2019
På roykvarslerdagen.no finner du nyttig informasjon om tiltak som bedrer brannsikkerheten.
Kontaktpersoner lokalt:
Trond Fagerli Feier 480 20 423
Kai Storbakk Brannmester 906 11 851
Morten Nilsen varabrannsjef/leder beredskap 909 16 695
Sist oppdatert